Zasady gry w krykieta

Kup sprzęt do krykieta

Krykiet w Polsce   

 

Krykiet Polska


krykiet w polsce
Polski Związek Krykieta istnieje po to, aby promować grę w krykieta w Polsce.

 

 

PODSTAWOWE ZASADY GRY W KRYKIETA

 

 

W grze w krykieta uczestniczą dwie 11-osobowe drużyny oraz dwóch sędziów. Boisko do gry ma kształt owalny i może mieć różne wymiary, ale na ogół jest to 200 m długości. Kij do krykieta (cricket bat) jest podłużny i zakończony wąskim uchwytem. Maksymalnie może mieć około 90 cm długości. Piłka, zrobiona z korka, waży około 280 g i jest pokryta skórą z widocznymi na wierzchu szwami.

 

Na środku pola znajduje się tzw. pitch. Jest to utwardzony pasek ziemi o długości 18 m, na którego przeciwległych końcach znajdują się tzw. wickets. Są to 3 kijki jednakowej wysokości - około 90 cm, stojące w odległości 5 cm od siebie. Każdy taki kijek nosi nazwę stump. Na ich końcach ułożone są tzw. baile - małe kawałki drewna. Przy każdym wickecie stoi jedna osoba, trzymająca kij, zwana dalej batsmanem. Jeden z batsmanów stoi twarzą do bowlera, który ma za zadanie rzucić piłkę nad głową z wyprostowanej ręki. Dalsze informacje jak poprawnie rzucić piłkę można znaleźć tutaj.

 

Drużyny zdobywają punkty, czyli tzw. runy. Run jest zdobyty, gdy batsman po odbiciu piłki biegnie do przeciwległego końca pitchu i minie linię tzw. crease. W tym samym czasie nie uderzający batsman także biegnie do przeciwległego końca. Takich runów można zdobyć tak dużo jak to tylko możliwe. Batsman może zostać wykluczony jeśli piłka uderzy w słupki jego wicketa, zanim dobiegnie on do którejś z linii, czyli crease na pitchu. 

 

Inny sposób na zdobycie punktów to wybicie piłki poza granice pola. Jeśli batsman odbije piłkę i uderzy ona w ziemię zanim znajdzie się poza linią graniczną, to zdobywa się 4 runy. Jeśli natomiast piłka zostanie odbita i przeleci granicę bez dotknięcia boiska, to zdobywa się 6 runów.

Runy mogą być zdobyte także w następujący sposób: 

1.tzw. brak piłki - jeśli bowler (rzucający) przekroczy linię, rzuci w sposób niebezpieczny lub niepoprawnie. Wersja brak piłki to 1 run.  

2. jeśli rzucona piłka nie mieści się w granicach pitchu sędzia woła 'wide' czyli szeroki - to również warte jest 1 run.

3. 'Leg bye' daje jeden run, jeśli piłka uderzy batsmana, a ten dobiegnie do przeciwległego wicketa, mimo tego, że nie odbił piłki kijem.

4. 'Bye' - tak nazywa się punkty zdobyte, gdy batsman dobiegnie do przeciwległego wicketa, bez odbicia piłki, wykorzystując fakt, że wicketkeeper jej nie złapał

 

Drużyna w polu może wykluczyć batsmana przeciwników na kilka sposobów:

1.    przez złapanie piłki w powietrzu, po tym jak zostanie ona odbita przez batsmana.

2.    przez uderzenie piłką w słupki lub baile.

3.    przez tzw. LBW. Zdarza się to wtedy, gdy bowler zamiast uderzyć piłkę kijem uderza ją nogą, broniąc w ten sposób dostępu do swoich słupków.

4.    jeżeli batsman wyjdzie za linię (crease) w celu odbicia piłki, ale chybi, a stojący za nim gracz drużyny przeciwnej chwyci ją i dotknie słupków, zanim batsman wróci na miejsce.

5.    przez złapanie w polu, kiedy batsman próbuje zdobyć run, ale zanim dobiegnie do linii, gracz z drużyny przeciwnej dotknie jego słupków

6.    przez uderzenie w wicket kijem, przy próbie odbicia piłki.

7.    jeśli batsman dobrowolnie zejdzie z boiska, kończąc swoją rundę.

8.    przez wykluczenie, jeżeli następny batsman nie pojawi się na swoim miejscu w ciągu 2 minut po zejściu poprzedniego.

W trakcie meczu każda drużyna gra jedną rundę, która składa się z ok. 20 over (lub 120 rzutów). Jeden over to runda, w trakcie której jeden gracz ma 6 rzutów piłką. Inna opcja to zakończenie meczu, kiedy każdy batsman zostanie wykluczony. Większość meczy jednodniowych to rozgrywki, w których każda drużyna ma 50 over (lub 300 rzutów). Jeśli 10 batsmanów z jednej drużyny zastanie wykluczonych, to następuje zmiana, bez względu na to ile rzutów pozostało danej drużynie.

Zwycięża drużyna, która zdobyła więcej runów.       

© Magdalena Pospieszna 2000

 

 

 

 

Zasady gry w krykieta (po polsku)

 

Obecnie w Polsce działają trzy aktywne kluby krykieta: Lubuskie Cricket Club, Warsaw Cricket Club i Polonia Cricket Club. Dodatkowo, dzięki sprzętowi wypożyczanemu przez nasz klub, coraz więcej szkół podstawowych gra w kwik-cricketa i młodzieżą odmianę softball cricket.

 

krykiet pl            krykiet polska

 

 

 

PODSTAWOWE ZASADY GRY W KRYKIETA