Krykiet to dyscyplina sportu wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Grę podobną do krykieta znano tutaj już na przełomie XIII i XIV wieku.

Historia krykieta w Polsce

Krykiet to dyscyplina sportu wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Grę podobną do krykieta znano tutaj już na przełomie XIII i XIV wieku. Jednak musiało minąć kila stuleci, żeby ten sport zyskał popularność także w innych krajach Europy, między innymi w Polsce.

W Polsce działa obecnie siedem aktywnych drużyn krykietowych. Są to: Warsaw Cricket Club, Warsaw Hussars Cricket Club, Warsaw Kings Cricket Club, Warsaw United Cricket Club, Krakow Cricket Club, Lodz Cricket Club oraz Lublin Cricket Club. Jak widać, najwięcej drużyn działa w Warszawie. Pierwszym oficjalnym klubem krykieta w Polsce był Warsaw Cricket Club, który utworzono w 1993 roku. Jest to jednocześnie jedna z drużyn, które podejmują działania ukierunkowane na popularyzację tej dyscypliny sportu w Polsce. Nadal bowiem krykiet nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród Polaków, jak wiele innych dyscyplin sportowych. Najważniejsze w naszym kraju rozgrywki to Puchar Polski. Funkcję organizatora i gospodarza tego wydarzenia od 2012 pełnił wspominany już Warsaw Cricket Club. W Polsce organizowane są także nieoficjalne rozgrywki ligowe. W sezonie 2014 wzięło w nich udział pięć drużyn. Zwycięzcą okazał się Warsaw Cricket Club, który wygrał także w latach 2012 i 2013.

Aktualnie trwają starania o przyjęcie Polski do Międzynarodowej Rady Krykieta (International Cricket Council). ICC to międzynarodowa organizacja zarządzająca krykietem, którą utworzono w 1909 roku. Przyjęcie Polski do International Cricket Council z pewnością miałoby korzystny wpływ na rozwój tego sportu w naszym kraju.

Polski Związek Krykieta

Polski Związek Krykieta to organizacja utworzona w 2003 roku, której celem jest promowanie tej dyscypliny sportu w Polsce. Członkowie PZK regularnie spotykają się na rozgrywkach województwie lubuskim, zazwyczaj w Gorzowie albo okolicach tego miasta.

  • Polski Związek Krykieta