Krykiet to dyscyplina sportu wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Grę podobną do krykieta znano tutaj już na przełomie XIII i XIV wieku.

Młodzieżowe drużyny krykietowe

Krykiet zdobywa popularność wśród Polaków i Polek w różnym wieku. Wśród jego pasjonatów nie brakuje nastolatków, dlatego w niektórych miastach naszego kraju powstały już pierwsze juniorskie drużyny krykietowe.

Pierwsza tego typu drużyna powstała w Warszawie przy Warsaw Cricket Club, najstarszym klubie krykietowym w Polsce. Trenują tutaj chłopcy i dziewczęta od 15 roku życia. Warszawska drużyna jest nie tylko najstarszą, ale i najliczniejszą grupą młodzieżową. Krykieciści mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy, co jest zasługą między innymi profesjonalnej opieki trenerów Warsaw Cricket Club. Druga drużyna juniorska została utworzona w Łodzi. Podobnie jak w Warszawie, trenują tutaj zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Drużyna z Łodzi zajęła drugie miejsce w zeszłorocznych rozgrywkach o Puchar Polski Juniorów. Zawodnicy aktywnie angażują się w działania, których celem jest popularyzacja krykieta wśród młodzieży łódzkich szkół średnich.

Bardzo dobra drużyna młodzieżowa działa również w Krakowie. Tutejsi trenerzy otoczyli juniorów profesjonalną opieką, dlatego zawodnicy mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy, chociaż drużyna powstała dopiero w 2010 roku. Warszawa, Łódź oraz Kraków nie są jedynymi miastami, w których działają młodzieżowe drużyny krykietowe. Młodzi pasjonaci tego sportu mają możliwość rozwijania swoich pasji i talentów również w takich miastach jak Poznań, Katowice, Lublin, Wrocław, Rzeszów, Gdańsk, Sopot oraz Kołobrzeg. Planowane jest także utworzone drużyn w innych miastach.

Polski Związek Krykieta

Polski Związek Krykieta to organizacja utworzona w 2003 roku, której celem jest promowanie tej dyscypliny sportu w Polsce. Członkowie PZK regularnie spotykają się na rozgrywkach województwie lubuskim, zazwyczaj w Gorzowie albo okolicach tego miasta.

  • Polski Związek Krykieta