Krykiet to dyscyplina sportu wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Grę podobną do krykieta znano tutaj już na przełomie XIII i XIV wieku.

Popularyzacja krykieta w Polsce

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Krykiet to dyscyplina sportu, która w Polsce dopiero zdobywa popularność, chociaż pierwszy klub krykietowy utworzono w Warszawie jeszcze w 1993 roku. Podejmowane są jednak działania, które mają na celu przybliżyć Polakom zasady krykieta i zachęcić ich do spróbowania tego sportu.

Działania w kierunku popularyzacji krykieta podejmują kluby krykietowe, między innymi najstarszy z nich, czyli Warsaw Cricket Club. W tym celu organizowane są zawody, w których mogą brać udział zarówno doświadczeni gracze, jak i osoby, które chcą zapoznać się z zasadami krykieta. Organizowane są zarówno zawody dla kobiet, jak i dla mężczyzn, ponieważ wśród pasjonatów krykieta nie brakuje przedstawicieli obu płci. Amatorskie drużyny krykieta powstają już nie tylko w największych polskich miastach, takich jak Warszaw, Wrocław czy Kraków, lecz także w mniejszych miejscowościach, na przykład Siedlcach, Katowicach albo Rzeszowie. W niektórych miastach utworzone zostały nawet drużyny juniorskie, w których młodzi pasjonaci krykieta mogą rozwijać swoje umiejętności. Kluby krykietowe organizują także spotkania, podczas których można poznać zasady i historię tego sportu, a nawet obejrzeć treningi drużyn krykietowych. Na niektórych spotkań obecni są zawodnicy z zagranicznych drużyn.

Organizowane każdego roku zawody o Puchar Polski przyciągają coraz większą liczbę widzów, co świadczy o tym, że popularność tej dyscypliny sportu nieustannie wzrasta. Oznacza to, że podejmowane w tym kierunku działania przynoszą oczekiwane rezultaty.

Polski Związek Krykieta

Polski Związek Krykieta to organizacja utworzona w 2003 roku, której celem jest promowanie tej dyscypliny sportu w Polsce. Członkowie PZK regularnie spotykają się na rozgrywkach województwie lubuskim, zazwyczaj w Gorzowie albo okolicach tego miasta.

  • Polski Związek Krykieta