Krykiet to dyscyplina sportu wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Grę podobną do krykieta znano tutaj już na przełomie XIII i XIV wieku.

Suplementacja w krykiecie

Suplementy diety i odżywki są wykorzystywane przez sportowców uprawiających różne dyscypliny, a zawodnicy krykieta nie stanowią pod tym względem wyjątku. Właściwie dobrane preparaty pozwalają na osiągnięcie lepszych rezultatów i ograniczają ryzyko kontuzji.

Suplementację zazwyczaj dzieli się na stałą i okresową. Niektóre suplementy przyjmuje się bowiem w cyklach, czego najlepszym przykładem jest kreatyna. Kreatyna zwiększa siłę i wytrzymałość mięśniową. Najczęściej jest stosowana przez kulturystów, ale przynosi bardzo dobre rezultaty także w innych dyscyplinach, między innymi krykiecie. Mecz krykieta wymaga bowiem bardzo dobrej wydolności organizmu. Oczywiście, krykieciści potrzebują mniejszych dawek kreatyny niż kulturyści. Bardzo ważną rolę odgrywają także węglowodany, które stanowią źródło energii niezbędnej podczas wysiłku fizycznego. Krykieciści powinni wybierać preparaty zawierające węglowodany o zróżnicowanych długościach łańcucha w odpowiednich proporcjach. Taki suplement zapewni systematyczną i długotrwałą dostawę energii. Kolejna grupa suplementów przydatnych w krykiecie to aminokwasy. To właśnie one budują masę mięśniową i odbudowują mięśnie zniszczone podczas treningu. Aminokwasy regenerują, redukują zmęczenie i podnoszą wytrzymałość.

Oczywiście, krykieciści powinni pamiętać także o witaminach, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie na witaminy, dlatego warto zdecydować się na suplementację, nawet pomimo stosowania zdrowej diety.

Polski Związek Krykieta

Polski Związek Krykieta to organizacja utworzona w 2003 roku, której celem jest promowanie tej dyscypliny sportu w Polsce. Członkowie PZK regularnie spotykają się na rozgrywkach województwie lubuskim, zazwyczaj w Gorzowie albo okolicach tego miasta.

  • Polski Związek Krykieta